یو پی اس چیست وچگونه کار میکند؟

یو پی اس ایمن توان

یو پی اس یا UPS مخفف Uninterruptible Power Supply یا همان منبع تغذیه بی وقفه می باشد.

این تجهیز الکترونیکی جریان برق مورد نیاز وسایل برقی مصرف کننده را در زمان قطع برق تامین می نماید و در همین راستا پس از برقراری مجدد جریان برق شهری، وظیفه تنظیم و ثابت نگه داشتن برق شبکه را بر عهده دارد. همچنین در تجهیزات حساس مصرف کننده مانع از نفوذ نویز و اختلالات می گردد.

یو پی اس UPS با سیستم برق اضطراری یا ژنراتور آماده به کار تفاوت دارد از این جهت که از قطع برق به وسیله یک یا چند باتری متصل و مدار الکترونیکی مرتبط برای کاربرانی که از جریان برق کمتری استفاده می کنند و یا با استفاده از ژنراتورها و فلای وییل برای کاربرانی که از جریان برق بیشتری استفاده می کنند، بهره می برد.

باتری یو پی اس

باتری یو پی اس ups از مدت قطع جریان برق حدود ۵ تا ۱۵ دقیقه به شما فرصت میدهد تا اطلاعات و داده هایتان را ذخیره کنید و با خیال راحت از برنامه خارج شوید قبل از اینکه منبع انرژی باتری یو پی اس تمام شود. 

باتری های یو پی اس مناسب دستگاه یو پی اس به ۴ دسته تقسیم می شوند: باتری نیکل کادمیوم، باتری لیتیوم یون، باتری سیلور آلکالین، باتری اسید سرب

هر یک از این باتری ها با ساختار و ترکیب متفاوتشان دارای مزایا و معایبی می باشند ولی بهترین و مناسب ترین باتری یو پی اس که در دستگاه های یو پی اس استفاده می شود ، باتری یو پی اس اسید سرب می باشد.

 

باتری سیلد لید اسید
باتری یو پی اس

 

کاربرد 

در حالی که UPS فقط برای حفاظت از نوع خاصی از تجهیزات محدود نمی شود، اما به طور معمول برای محافظت از رایانه ها، مراکز داده، تجهیزات ارتباطات مخابراتی و یا سایر تجهیزات الکتریکی استفاده می شود، در صورتی که اختلال برق غیرمنتظره می تواند باعث صدمات، تلفات، اختلال در کسب و کار جدی و یا از دست دادن اطلاعات شود.

واحد های یو پی اس به اندازه دستگاه های طراحی شده برای محافظت از یک کامپیوتر بدون یک مانیتور ویدئویی (حدودVA200) به واحد های بزرگ که تمام مراکز داده (>MVA 1)، ساختمان ها (>KVA 300) و یا فرایندهای تولید را تامین می کنند، استفاده می شوند.

(منبع تغذیه بدون وقفه) دستگاهی که پشتیبان سیستم های دیگر است، بک آپ باطری را هنگام قطع برق یا رسیدن به سطح ولتاژ پایین فراهم می کند. سیستم های UPS کوچک انرژی را نیز برای چند دقیقه فراهم می کنند.

 

 

انواع یو پی اس UPS

سه دسته کلی UPS مدرن online و online تعاملی و یا standby/offline وجود دارد.


سیستم UPS آماده به کار / آفلاین / بار، به طور مستقیم توسط جریان ورودی کار می کند و مدار برق پشتیبان تنها هنگامی که جریان دستگاه قطع می شود اجرا می شود.

اکثر یو پی اس های زیر ۱ کیلو وات از انواع تعاملی یا آماده به کار هستند که معمولا ارزان تر می باشند.
یو پی اس line interactive ، اینورتر را در خط نگه می دارد و مسیر جریان DC باتری را از حالت شارژ معمولی به تولید جریان هنگام قطع برق منجر می سازد.

 

 

 

یک یو پی اس online از روش ” تبدیل دوبله ” (double conversion ) برای پذیرش ورودی AC استفاده می کند، و جریان برق را به جریان DC مستقیم تبدیل می کند تا در طول باتری (یا رشته های باتری) قابل دسترس ، حرکت کند و سپس برای جریان دهی به دستگاه محافظت شده ، به برق ۱۲۰ و ۲۴۰ ولت ، تبدیل می شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ضرورت استفاده از یو پی اس برای مصارف پزشکی و بیمارستانی

بسیاری از تجهیزات پزشکی در برابر نویز و تغییر ولتاژ برق حساس هستند؛ بنابراین عدم استفاده از UPS می‌تواند خسارت‌های زیادی به برخی از تجهیزات پزشکی وارد کند. قطع برق در اتاق عمل و سایر بخش‌های بیمارستان نظیر پذیرش، حسابداری، بایگانی، آی سی یو، سی سی یو و حتی راهروهای عمومی از چالش‌های مهم مراکز درمانی است.

با قطع جریان برق، عملکرد پمپ‌های الکتریکی نیز دچار اختلال می‌شود و موجب افت فشار آب و مشکلات بهداشتی می‌شود. یکی دیگر از ضرورت‌های استفاده از یو پی‌ اس در تجهیزات پزشکی مربوط به آسانسور بیمارستان است. در صورتی که وقفه‌ای در کار آسانسور به وجود آید، بیماران دچار سردرگمی می‌شوند و در بیمارستان هرج و مرج ایجاد می‌شود. بیماران بستری باید با رعایت موارد ایمنی ویژه‌ای جابجا شوند و زمان در جا به جایی آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. با استفاده از UPS و برق اضطراری می‌توان این مشکلات را حل کرد.

 

خرید یو پی اس UPS پزشکی برای مراکز درمانی و آزمایشگاه‌ها چه ضرورتی دارد؟

اکثر دستگاه‌های پزشکی به منبع برق نیاز دارند. دستگاه‌های پزشکی در حوزه‌های مختلف تشخیصی، مراقبتی و درمانی به کار گرفته می‌شوند. در حوزه‌های تشخیصی دستگاه‌های رادیولوژی، سی تی اسکن، ام آر آی، سونوگرافی و ماموگرافی به شناسایی و ارزیابی بیماری می‌پردازند.

تامین برق اضطراری، حذف نویز و نوسان برق، افزایش کیفیت برق، تامین برق در شرایط پیک مصرف و جلوگیری از ایجاد جریان اضافی در سیم‌ها از اهداف استفاده از یو پی اس برای تجهیزات بیمارستانی است.

دستگاه‌های مانیتورینگ علائم حیاتی، ونتیلاتور، سیستم‌های هماتولوژی، آنالایزر گاز، تجهیزات احیا، دستگاه‌های تهویه و… در حوزه‌های مراقبتی به کار می‌روند. در حوزه درمان نیز دستگاه‌های مختلفی نظیر دستگاه‌های لیزر، دستگاه‌های آنژیوگرافی، دستگاه‌های شتاب‌دهنده و… کاربرد دارند. بنابراین قطع برق در مراکز تشخیصی و درمانی خسارت بزرگی به دستگاه‌ها و در نتیجه سلامت بیماران وارد می‌کند.

UPS به عنوان ابزاری برای تامین برق مناسب جهت کارکرد بدون وقفه تجهیزات پزشکی در مواقع قطع برق، ضروری است. علاوه بر این با توجه به حساسیت بسیاری از تجهیزات پزشکی به نوسانات برق، UPS می‌تواند کیفیت مناسبی از برق را فراهم کند و از نوسانات برق و انتقال آن به دستگاه جلوگیری کند.

تجهیزات پزشکی نیازمند جریان برق متناوب و با کیفیت هستند و باید حداقل نوسان را داشته باشد. تغییرات فرکانس و افت ولتاژ در حین کارکرد دستگاه‌های پزشکی باید بسیار اندک و کمتر از ۳ درصد باشد. برای مثال در سی تی اسکن و ام آر آی، تامین برق با کیفیت در ارائه عملکرد مطلوب آن‌ها تاثیرگذار است. این موضوع به کمک فیلترهای خاصی که در UPS وجود دارد، فراهم می‌شود.

 یکی دیگر از کاربردهای UPS در مراکز درمانی مربوط به آسانسور حمل بیمار است. عملکرد صحیح و بدون وقفه آسانسور حمل بیمار در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها از اهمیت بسیار بالایی دارد. در صورتی که عملکرد آسانسور حمل بیمار دچار اختلال شود، نمی‌توان خدمات مهم و حیاتی را به موقع به بیمار ارائه داد و ممکن است جان بیمار به خطر بیفتد. UPS مناسب برای تجهیزات پزشکی باید متناسب با حساسیت دستگاه‌ها باشد و شرایط ویژه‌ای نسبت به یو پی اس‌های معمولی داشته باشد.

تجهیزات آزمایشگاهی و آنالیزگرها باید هر آزمون را در یک بازه زمانی مشخص به انجام برسانند. در صورت قطعی برق، ممکن است ماده اولیه تست از بین برود یا اپراتور مجبور شود تست را مجددا انجام دهد. این موضوع همچنین بر روی نتیجه تست نیز اثرگذار است و ممکن است صحت یا دقت آن را دچار اختلال کند.

پرسش و پاسخ درمورد یوپی اس برای کامپیوتر :

 

۱- برای یک دستگاه کامپیوتر خانگی چه یوپی اس مناسب است ؟

انتخاب یوپی اس بستگی به تعداد کامپیوتر ها و مدت زمان نگهداری آنها دارد، اما ارزان ترین یوپی اس برای کامپیوتر شما همان یوپی اس نیروسان NS-EcoPower 600 VA می باشد.

 

۲- قیمت خرید یوپی اس برای ۲ دستگاه کامپیوتر که بتواند ۲ ساعت هر دو را پشتیبانی کند چقدر است؟

برای دو عدد کامپیوتر با ۲ ساعت پشتیبانی بهترین گزینه استفاده از یوپی اس سری NS-Sinus-Line 1k VA نیروسان-سینوس لاین به همراه ۲عدد باتری یوپی اس ۴۲ah  (برند مرغوب) و محفظه باتری می باشد که قیمت این مجموعه حدودا ۴,۵۰۰,۰۰۰ تومان می باشد.

 

۳- هزینه خرید یوپی اس برای یک عدد کامپیوتر و یک دستگاه پرینتر لیزری چقدر است؟

یوپی اس موردنیاز برای این کار NS-Sinus-Line 1k VA می باشد. برای محاسبه باتری موردنیاز باید تعداد پرینت هر ۱۰ دقیقه مشخص شود، اما به عنوان نمونه با فرض تعداد ۴ عدد پرینت در هر ۱۰ دقیقه نیاز به ۲ عدد باتری ۱۸ ah برای نگهداری تا یک ساعت دارید. حدودا قیمت یوپی اس این سری و باتری های آن ۳,۳۰۰,۰۰۰ می باشد.

 

۴- دو عدد کامپیوتر داریم که نیاز داریم به مدت ۲۴ ساعت روشن باشند، چه پیشنهادی می کنید؟

هیچ یوپی اس را برای تامین برق ۲۴ ساعته پیشنهاد نمی کنیم چون اگر این کار ( شارژ طولانی و دشارژ ۲۴ساعته) به صورت مداوم انجام شود باعث صدمه خوردن قسمت اینورتر دستگاه می شود و عمر باتری ها نیز به سرعت کم می شود. برای این پروژه پیشنهاد می کنیم از منابع برق جایگزین مانند انرژی خورشیدی به همراه یوپی اس برای تامین برق حداکثرتا ۴ ساعت استفاده کنید تا عمر قطعات کم نشود. برای مصارف بسیار ضروری می توانید از یوپی اس اینورتر مدل Niroosan- Eco 2.4 kVA به همراه ۲ عدد باتری ۱۰۰ah استفاده کنید. اینورتراین مدل توانایی کار به مدت طولانی را دارد و می تواند تا ۱۰ ساعت دو دستگاه کامپیوتر را پشتیبانی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× سلام چطور میتونم کمکتون کنم؟