صاعقه گیر میله ای چیست

صاعقه گیر میله ای چیست؟

صاعقه گیر میله ای (,lightning conductor lightning rod ) یک میله فلزی است که روی ساختار یک میله نصب شده و برای محافظت از ساختمان از اعتصاب رعد و برق در نظر گرفته شده است.

اگر رعد و برق به ساختمان برسد، به میله ضربه می زند و به جای گذشتن از ساختار، جایی که می تواند آتش سوزی و یا علت برق گرفتگی انجام شود از طریق سیم به زمین می رسد. صاعقه گیر میله ای ، finials و پایانه های هوا نیز نامیده می شود.

صاعقه گیر (سرج ارستر) چیست؟

صاعقه گیر برای محافظت از ساختمان از آسیب به دلیل رعد و برق با متوقف کردن چنین ضرباتی و ایمن گذراندن جریان های بسیار بالایی آن به زمین طراحی شده است.صاعقه گیر یا سرج ارستر شامل یک شبکه از پایانه های هوا، هادی های اتصال و الکترودهای زمین برای ارائه یک امپدانس کم به زمین برای ضربات بالقوه طراحی شده است.صاعقه گیر برای جلوگیری یا کاهش آسیب رعد و برق به ساختمان استفاده می شود.

سیستم های حفاظت از رعد و برق باعث کاهش خطر آتش سوزی در اثر رعد و برق می شود. سرج ارستر یک مسیر کم امپدانس را برای جریان رعد و برق فراهم می کند تا اثر گرما جریان را از طریق مواد ساختاری قابل اشتعال کاهش دهد. اگر رعد و برق از مواد متخلخل و اشباع آب عبور کند، این مواد ممکن است به معنای واقعی کلمه، منفجر شوند، در صورتی که محتوای آب آنها به دلیل بخار گرما تولید شده از جریان بالا، بخار می شود. به همین دلیل درختان اغلب توسط اعتصابات رعد و برق می شکنند. در ادامه مقاله ، به بقیه توضیحات درباره  صاعقه گیر میله ای می پردازیم.

در یک سیستم حفاظت از رعد و برق، صاعقه گیر میله ای جزء واحدی از سیستم است. صاعقه گیر میله ای نیاز به اتصال به زمین برای انجام کار حفاظتی دارد. صاعقه گیر میله ای در اشکال مختلف، از جمله توخالی، جامد، اشاره ای، گرد، نوار تخت و یا حتی برس مانند نیز وجود دارد. ویژگی اصلی مشترک در همه صاعقه گیر های میله ای این است که آنها همه از مواد رسانایی، از جمله مس و آلومینیوم ساخته شده است. مس و آلیاژهای آن رایج ترین مواد مورد استفاده در حفاظت از صاعقه گیر هستند.

قطعات دستگاهصاعقه گیر  عبارتند از :

پایانه های هوا (صاعقه گیر میله ای و دستگاه های قطع ضربات)، هادی های اتصال، پایانه های زمین (زمین یا “earthling” میله، صفحات، یا مش)، و تمام اتصالات و پشتیبانی برای تکمیل سیستم هستند.

پایانه های هوا معمولا در امتداد نقاط بالای سقف ساختمان قرار می گیرند و به وسیله اتصال الکتریکی توسط هادی ها (به نام “هادی های پایین” یا “پایین خطوط”) که توسط مستقیم ترین مسیر به یک یا چند پایه یا پایانه های زمین متصل می شوند، اتصال می یابند. اتصالات به الکترود های زمین نباید مقاومت کم داشته باشند، بلکه باید دارای ظرفیت القایی پایینی باشند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× سلام چطور میتونم کمکتون کنم؟