اسلیپ رینگ چیست؟

اسلیپ  رینگ چیست؟

اسلیپ  رینگ(slip ring) یک وسیله الکترومکانیکی است که امکان انتقال سیگنال های برق و الکتریکی را از حالت ایستا به ساختار چرخشی فراهم می کند. اسلیپ رینگ می تواند درهر سیستم الکترومکانیکی که در هنگام انتقال جریان یا سیگنال نیاز به چرخش دارد مورد استفاده قرار گیرد. این کار می تواند عملکرد مکانیکی را بهبود بخشد، عملکردهای سیستم را ساده کرده و سیمهای آسیب پذیر را که از اتصالات متحرک آویزان هستند کاهش دهد.

شرکت Asiantool (اشین تولز) از جمله شرکت هایی است که قابلیت تامین انواع کانکتور الکتریکی چرخشی ،اسلیپ  رینگ، کانکتور هرزگرد و کانکتور دورانی را دارا می باشد.

این حلقه ها که معمولا به نام اینترفیس روتاری الکتریکی ، کانکتورهای الکتریکی چرخشی ، کالکتور ( collectors )، حلقه گردان یا اتصالات روتاری الکتریکی نامیده میشوند عمومآ در در موتورهای اسلیپ رینگ، ژنراتورهای الکتریکی برای سیستم های متناوب (AC) و ژنراتورها و همچنین در ماشین آلات بسته بندی، توربین های بادی و کابل های قرقره ای استفاده می شود.

همچنین رابط های الکتریکی روتاری، اتصال دهنده های الکتریکی چرخشی، گرداننده، مفصل گردنده و یا مفاصل چرخشی الکتریکی نامیده می شود. توربین ها آنها می توانند در هر جسم چرخشی برای انتقال جریان ، مدار کنترل و یا سیگنال های آنالوگ یا دیجیتالی از جمله اطلاعاتی که در هواپیماهای فرودگاه، تانک های چرخشی، بیل های برقی، تلسکوپ های رادیویی یا هلیستات ها وجود دارد استفاده شود.

همچنین رابط های الکتریکی روتاری، اتصال دهنده های الکتریکی چرخشی، گرداننده، مفصل گردنده و یا مفاصل چرخشی الکتریکی نامیده می شود. توربین ها آنها می توانند در هر جسم چرخشی برای انتقال جریان ، مدار کنترل و یا سیگنال های آنالوگ یا دیجیتالی از جمله اطلاعاتی که در هواپیماهای فرودگاه، تانک های چرخشی، بیل های برقی، تلسکوپ های رادیویی یا هلیستات ها وجود دارد استفاده شود

 

(slip ring) (در واحد مهندسی برق) روش ساخت یک اتصال الکتریکی از طریق مونتاژ چرخشی است. از نظر شکلی، این وسیله یک دستگاه انتقال جریان است که جریان را بین بخش چرخشی الکتریکی، مانند موتور، انتقال می دهد.

انواع (Slip ring types)

انواع slip ring در انواع و اندازه های مختلف ساخته می شوند. برای مثال، یک دستگاه ساخته شده برای نورپردازی صحنه تئاتر، ۱۰۰ هدست دارد. حلقه لغزش، امکان چرخش نامحدود شیء متصل را میدهد ، در حالی که یک کابل شل قبل از اینکه از کار بیافتد فقط چندبار تاب میخورد.

 

اسلیپ رینگ جیوه ای

اسلیپ رینگ جیوه ای مرطوب، برای مقاومت کم و اتصال پایدار ، ارتباط مستحکم و استفاده از از یک اصل متفاوت در آنها مورد توجه قرار گرفته اند که اتصال زغال لغزشی را با یک مخزن مایع فلزی مولکولی که به اتصالات متصل است جایگزین میکند .در طول چرخش، مایع فلزی اتصال الکتریکی را بین تماس های ثابت و چرخشی نگه می دارد. با این حال، استفاده از جیوه نگرانی های امنیتی را به همراه دارد، زیرا ماده ای سمی است. اگر برنامه اسلیپ رینگ شامل تولید یا پردازش مواد غذایی، تجهیزات دارویی یا هر گونه استفاده دیگر که در آن آلودگی می تواند یک تهدید جدی باشد، شامل شود، انتخاب کاربر باید اتصالات فلزی ارزشمند باشد. نشت جیوه و آلودگی حاصل از آن می تواند بسیار جدی باشد. نیز با درجه حرارت محدود شده است، زیرا جیوه در حدود ۴۰- درجه سانتیگراد سفت می شود.

حلقه لغزنده مغناطیسی (Pancake slip rings)

یک حلقه لغزش پنکیک دارای کنداکتورهایی است که بر روی یک دیسک صاف به صورت حلقه های متمرکز روی شفت چرخشی قرار گرفته اند. این پیکربندی، وزن و حجم بیشتری برای مدارهای مشابه دارد، ظرفیت و تداخل بیشتر، برداشتن سایش در محور عمودی خود را دارد. با این حال، یک پنکیک طول مسیر محوری کمتری را برای تعداد مدارها ارائه می دهد. و بنابراین ممکن است در بعضی از برنامه ها مناسب باشد.

اسلیپ رینگ بی سیم (wireless slip rings)

اسلیپ رینگ بی سیم بر روی روش های متداول تماس با فلز و کربن مبتنی بر اصطکاک که از زمان اختراع آنها، مانند آنچه که در بالا مورد بررسی قرار گرفته و توسط اسلیپ رینگ استفاده شده است، متکی نمی باشد. در عوض، هر دو جریان و داده را به صورت بی سیم از طریق میدان مغناطیسی منتقل می کنند که این مورد توسط کویل هایی که در گیرنده چرخشی قرار می گیرند و فرستنده ثابت ایجاد می شوند، انجام می شوند. اسلیپ رینگ بی سیم از ارتعاش یا جایگزینی برای اسلیپ رینگ سنتی در نظر گرفته می شود، زیرا عدم وجود قطعات معمول مکانیکی چرخشی به این معنی است که آنها در محیط های خنک کننده خشن قوی تر هستند و نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارند. با این حال، مقدار انرژی که می تواند بین کویل منتقل شود محدود است؛ به طور معمول یک اسلیپ رینگ  سنتی تماسی می تواند جریان بیشتری را در همان حجم انتقال دهد.

 

× سلام چطور میتونم کمکتون کنم؟