ترانزیستور دوقطبی چیست؟

ترانزیستور دوقطبی  یک دستگاه نیمه هادی قدرتمند با سه ترمینال است که عمدتا به عنوان یک سوئیچ الکترونیکی استفاده می شود که بعد از پیشرفت و توسعه توانست کارایی بالا و سوئیچینگ سریع را باهم ترکیب کند. این دستگاه دارای چهار لایه متناوب (P-N-P-N) می باشد که توسط ساختار فلزی اکسید نیمه هادی سمی کانواکتور(semiconductor) (MOS) بدون عمل بازسازی کنترل شود.

 

 

کاربرد ترانزیستور دوقطبی

اگر چه ساختار  از لحاظ توپولوژیکی همانند یک تریستور با یک دروازه MOS (دروازه تریستور MOS) است اما عملا تریستور کاملا سرکوب شده و تنها عمل ترانزیستور در کل محدوده عملکرد دستگاه مجاز می باشد. این دستگاه در بسیاری از برنامه های کاربردی مانند درایوهای فرکانس متغیر ، اتومبیل های الکتریکی، قطارها، یخچال های متغیر سرعت، لامپ بالستیک، تهویه مطبوع و حتی سیستم های استریو با تقویت کننده های تعویضی به کار برده می شود.

 

عملکرد انواع ترانزیستور دوقطبی

از آنجایی که این دستگاه به سرعت روشن و خاموش می شود، تقویت کننده هایی که از آن استفاده می کنند اغلب شکل موجی پیچیده ای با مدولاسیون عرض پالس و فیلترهایی با عبور کم را تولید می کنند. در برنامه های سوئیچینگ دستگاه های مدرن نیز دارای ضریب تکرار پالس خوبی نسبت به فرکانس های اولتراسونیک هستند که زمانی که به عنوان تقویت کننده صوتی آنالوگ استفاده می شوند، حداقل ۱۰ برابر بیشتر فرکانس صوتی توسط دستگاه به کار می رود.

 

 

ترانزیستور دو قطبی ، برای بسیاری از کاربردهای الکترونیکی ، مخصوصا در سرووهای پالس عرضی و درایوهای سه فاز که نیاز به کنترل طیف وسیعی از پهنای باند و نویز کم دارند مناسب است. همچنین می توان در لوازم برق اضطراری (UPS)، منبع تغذیه سوئیچ  و دیگر مدارهای برق با نرخ بالای تکرار سوئیچ مورد نیاز استفاده کرد. عملکرد و کارایی پویا را بهبود می بخشد و سطح صدای قابل شنیدن را کاهش می دهد.

 

ترانزیستور دو قطبی برای مدارهای مبدل رزونانس مناسب است. بهینه سازی IGBT برای کاهش افت جریان و کاهش افت سوئیچینگ نیز مفید می باشد. همچنین IGBT برای افزایش توان ولتاژ جریان مسدود شده نیز مناسب می باشد. در مورد توان MOSFET ، با کم شدن ولتاژ مقاومت ، بدلیل مقاومت و ضخامت منطقه رانش مورد نیاز برای حمایت ازعملکرد ، ولتاژ بالا افزایش پیدا می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× سلام چطور میتونم کمکتون کنم؟