یو پی اس چیست وچگونه کار میکند؟

یو پی اس ایمن توان

یو پی اس یا UPS مخفف Uninterruptible Power Supply یا همان منبع تغذیه بی وقفه می باشد.

 

همه چیز در باره یو پی اس

یو پی اس UPS با سیستم برق اضطراری یا ژنراتور آماده به کار تفاوت دارد از این جهت که از قطع برق به وسیله یک یا چند باتری متصل و مدار الکترونیکی مرتبط برای کاربرانی که از جریان برق کمتری استفاده می کنند و یا با استفاده از ژنراتورها و فلای وییل برای کاربرانی که از جریان برق بیشتری استفاده می کنند، بهره می برد.

 

 

انواع یو پی اس ها 

یو پی اس با فناوری آفلاین (OFFLINE)

اگر قصد ما از خرید یو پی اس تنها تأمین بدون وقفه نیاز برق کامپیوتر شخصی باشد، استفاده از فناوری آفلاین توصیه می شود. در چنین یو پی اسی اینورتر در شرایط طبیعی کار نمی کند و تنها در صورتی که منبع ورودی خراب شود و یا ولتاژ و فرکانس از حد مجاز خارج شود اینورتر وظیفه تأمین توان خروجی را به عهده می گیرد و از انرژی ذخیره شده در باتری استفاده خواهد شد. یو پی اسی که از این فناوری استفاده می کند دارای کیفیت مناسبی برای توان خروجی نبوده و معمولا با توان های کم و محدود ارائه می گردند.

در سیستمی که از یو پی اس آفلاین استفاده شده است، برق شهر به طور مستقیم به مصرف کننده ها متصل شده است و یو پی اس تنها در صورتی فعال می شود که مشکلی برای برق شهر به وجود بیاید. ولتاژ خروجی در چنین دستگاه هایی به صورت شبه سینوسی بوده و قیمت پائین این یو پی اس ها مزیت آن ها می باشد.

تولید یو پی اس های آفلاین با توجه به مشکلات یاد شده متوقف شده و توجه مصرف کنندگان به سایر یو پی اس های موجود در بازار جلب شده است.

 

یو پی اس با فناوری لاین اینتراکتیو (LINE INTERACTIVE)

یو پی اسی که دارای فناوری LINE INTERACTIVE باشد بیشتر در تجهیزات IT، شبکه ها، سایت ها و سرورها استفاده می گردد. اینورتر در فناوری یاد شده همواره روشن بوده و به خروجی یو پی اس متصل می باشد که در حالت طبیعی تنها باتری ها را شارژ می کند. به محض این که توان ورودی به یو پی اس از میزان مجاز خارج شود، توان خروجی یو پی اس از اینورتر تأمین شده و از انرژی ذخیره شده در باتری ها استفاده می شود.

مبدل دو طرفه تعبیه شده در این دستگاه ها منجر به ایفای نقش اینورتر و شارژر در دستگاه می گردد. لازم به ذکر است شکل موج ولتاژ در دستگاه های لاین اینتراکتیو به صورت سینوسی می باشد.

یو پی اس های لاین اینتراکتیو همچون یو پی اس های آفلاین دارای توان محدود می باشند و در یو پی اس های خانگی استفاده می شوند.

 

یوپی اس با فناوری آنلاین (ONLINE)

در یو پی اس آنلاین اینورتر همواره فعال بوده و علاوه بر شارژ باتری ها، توان خروجی نیز تأمین می گردد. به عبارت دیگر در این فناوری در تمامی اوقات جریان ورودی متناوب توسط رکتیفایر به جریان مستقیم و سپس توسط اینورتر به جریان خروجی متناوب تبدیل می گردد تا همواره بار ورودی به دستگاه های مصرف کننده توسط یک ولتاژ تنظیم شده تغذیه گردد و بدین وسیله بیشترین حفاظت از دستگاه ها حاصل شود. به این فناوری، DOUBLE CONVERSION نیز گفته می شود.

ولتاژ خروجی ثابت یاد شده به دلیل فعال بودن همیشگی یک سو کننده شارژ و اینورتر و مقابله با مشکلات موجود در برق تأمین می شود که باعث می شود محبوبیت یو پی اس های دارای این فناوری را در صنعت افزایش دهد. این امر منجر به تأمین توان بیشتر به منظور استفاده در انواع دستگاه های حساس صنعتی، مخابراتی، امنیتی، پزشکی و آزمایشگاهی، بانکی و سرورها و دیتاسنتر ها می گردد. انواع یو پی اس صنعتی، دیتاسنتر و یو پی اس اداری بهین صنعت از فناوری یو پی اس ONLINE بهره می گیرند که برای مطالعه بیشتر خواهشمند است به صفحه مربوطه مراجعه فرمایید.

انواع یو پی اس از نظر کاربرد

از نظر کاربرد، انواع یو پی اس به سه دسته یوپی اس خانگی، یو پی اس اداری و یو پی اس صنعتی و دیتاسنتر دسته بندی می شود.

 

باتری یو پی اس

باتری یو پی اس ups از مدت قطع جریان برق حدود ۵ تا ۱۵ دقیقه به شما فرصت میدهد تا اطلاعات و داده هایتان را ذخیره کنید و با خیال راحت از برنامه خارج شوید قبل از اینکه منبع انرژی باتری یو پی اس تمام شود. 

باتری های یو پی اس مناسب دستگاه یو پی اس به ۴ دسته تقسیم می شوند: باتری نیکل کادمیوم، باتری لیتیوم یون، باتری سیلور آلکالین، باتری اسید سرب

هر یک از این باتری ها با ساختار و ترکیب متفاوتشان دارای مزایا و معایبی می باشند ولی بهترین و مناسب ترین باتری یو پی اس که در دستگاه های یو پی اس استفاده می شود ، باتری یو پی اس اسید سرب می باشد.

 

 

باتری سیلد لید اسید

نحوه قرار گرفتن یو پی اس در مدار

یو پی اس ها معمولا در حین نصب به منبع برق شهری متصل می شود و جریان مستقیم را از طریق مدار بای پس به کاربر ارسال می کند. پس از دریافت نوسان برق یا قطع برق، کلید رله اتوماتیک جریان مدار شهر را قطع کرده و باتری را به کاربر متصل می کند.

یو پی اس به طور کلی منبع تغذیه بدون وقفه (UPS)  دستگاهی متشکل از یک جزء حالت جامد است که بین منبع تغذیه ورودی و بار متصل قرار گرفته و از وقوع قطع برق ورودی (برق شهری) از جمله خاموش شدن کامل آن جلوگیری می کند.

برخی از ویژگی های مهم در همه یو پی اس ها مشترک است. همه آن ها دارای باتری هستند و تا زمانی که برق شهر روشن است انرژی را در باتری ها ذخیره می کنند و پس از قطع برق شهر، انرژی باتری را به جریان متناوب (AC)  تبدیل می کنند.

بنابراین همه سیستم ها دارای شارژ باتری و مدار اینورتر هستند. علاوه بر این، تمامی یو پی اس ها دارای سیستم بای پس هستند که به همراه یک کلید در خروجی دستگاه، اتصال بار را برای برق رسانی مستقیم به شهر فراهم می کند.

در بیشتر موارد، مدار سوئیچ خروجی با استفاده از یک کلید استاتیک تکمیل می شود؛ اما در یو پی اس هایی که توان کم تری دارند این کار به کمک رله انجام می شود.

اگر بخواهیم یو پی اس را با ژنراتور همگام سازی کنیم، چه کاری باید انجام دهیم؟

گاهی اوقات مشکلاتی در هماهنگی ژنراتور و سیستم یو پی اس وجود دارد. ولتاژ خروجی ژنراتور ممکن است به عنوان ورودی یو پی اس قابل قبول باشد، اما اغلب محدوده فرکانس خروجی ژنراتور از مقدار طراحی شده برای پذیرش توسط یو پی اس بیشتر می شود.

در بد ترین حالت تغییر فرکانس در ژنراتور به گونه ای خواهد بود که یو پی اس نمی تواند با آن هماهنگ شود زیرا یا فرکانس خارج از محدوده است و یا تغییر بسیار سریعی دارد به طوری که یو پی اس با این تغییر نمی تواند هماهنگ شود.

این مشکل قابل حل است. تولید کنندگان ژنراتور، از آن جایی که دستگاه‌ های شان ممکن است در آینده یو پی اس را تغذیه کنند، آن ها را طوری طراحی می‌ کنند که ژنراتور ها با دقت بیشتری در محدوده تحمل  کار کنند.

البته به شرطی که ولتاژ خروجی ژنراتور مناسب و با حداقل تغییر باشد. (معمولا یک یو پی اس آنلاین بهتر از سایر یو پی اس هایی است که می توانند با یک ژنراتور همگام شوند).

 

مکان مناسب برای یو پی اس و باتری چه ویژگی هایی دارد؟

  1. فضای کافی در دسترس باشد.
  2. سطح زمین می تواند وزن دستگاه را تحمل کند.
  3. نصب دستگاه نباید باعث ایجاد مزاحمت برای کارمندان و یا تداخل در کار شود.
  4. شرایط محیطی محل انتخاب شده باید مناسب باشد (دمای ایده آل برای باتری ها ۲۰◦C تا ۲۵◦C و دمای کار UPS 0 – ۴۰◦C و رطوبت بین ۹۰% -۲۰% باشد.)
  5. تجهیزات ایمنی برای دسترسی آسان به یو پی اس ارائه شده است.
  6. نصب UPS نباید بر جریان هوا و شرایط محیطی تجهیزات تأثیر بگذارد.
  7. سعی کنید کلید ها و ابزار هایی برای تغییر و کنترل یو پی اس در یک مکان داشته باشید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.