بررسی دستگاه میگر و تفاوت آن با ارت سنج

 

میگر چیست :

Megger، به عنوان تستر مگا اهم شناخته می شود و دارای سابقه طولانی است. تاریخ تولید این دستگاه، سال ۱۸۸۹ بوده و از سال ۱۹۰۳ به صورت مداوم استفاده می شود. این دستگاه در دهه ۱۹۲۰ بسیار محبوبیت پیدا کرد. Megger در واقع یک نام مستعار است که از ترکیب دو کلمه اندازه گیر (meter) و مگا اهم (mega-ohms) تشکیل شده است.

در طی این سال ها طراحی و سطح کیفیت دستگاه تغییرات زیادی کرده و پیدا کردن دستگاه با کیفیت، طراحی خوب و امن تر نسبت به گذشته آسان تر شده است.

این دستگاه برای اندازه گیری مقاومت عایقی و بررسی وضیعت عایقی مورد استفاده قرار می گیرد.

عایق مناسب و خوب، مقاومت بالایی دارد که نشان دهنده ی عدم مشکل در ساختار عایق می باشد. برای اندازه گیری چنین مقاومت هایی نیاز به ولتاژ زیاد می باشد، در بعضی دستگاه ها ولتاژ اندازه گیری بین ۵ تا ۱۰ کیلوولت است.

عوامل زیر می تواند عایق را دچار آسیب کند:

تنش های مکانیکی اضافه ولتاژ ها مواد شیمیایی (بخارات خورنده، مواد نفتی و …) حرارت (گرما یا سرما بیش از حد) عوامل محیطی

با استفاده از این دستگاه پارامترهای زیر نشان داده می شود:

مقدار نسبی رطوبت در عایق جریان نشتی بر روی سطوح کثیف و یا مرطوب از عایق عیب سیم پیچ با استفاده از مقاومت عایق بر حسب منحنی زمان

هنگام انتخاب یک عایق سنج، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • – هدف از آزمایش (آزمایشات پایه ای عموماً به خروجی محافظ (Gurad) نیاز ندارد).
  • – ساختار الکتریکی قطعات مورد آزمایش (در موتورها و ترانسفورماتورها می تواند به منظور تعیین نشتی بین سیم پیچ ها با حذف نشتی زمین استفاده شود).
  • – اثرات احتمالی نشت سطح (سیم و کابل قادر به عبور جریان در سطح از طریق رطوبت، مناطق کثیف و همچنین از میان مواد عایق می باشند).
  • – تجزیه و تحلیل نتایج بدست آمده (اینکه آیا قطعات “بد ” صرفاً جایگزین و یا دور ریخته شوند و یا اینکه محل معیوب بمنظور تعمیر مشخص گردد)

اتصالات مختلف دستگاه اندازه گیری میگر(Megger) در تصاویر زیر نمایش داده شده است.

اتصال به هادی Connection to Conductor :

اتصال به کابل شیلددار Connection to a Shielded Power Cable:

اتصال به قطع کننده مدار (مدار شکن) Connection to a Circuit Breaker

اتصال به تراسفورماتور قدرت Connection to a Power Transformer

اتصال به ژنراتور Connection to an AC Generator

اتصال به موتور سه فاز Connection to 3 phase Motor

خروجی محافظ The Guard Terminal:

برخی از عایق سنج ها دارای دو خروجی هستند و بعضی سه عدد خروجی دارند. از آنجایی که این عایق سنج ها از نوع DC (جریان مستقیم) هستند، دو عدد از خروجی ها مثبت و منفی می باشند و خروجی سوم (در صورت وجود) یک محافظ است. اجباری در استفاده از آن نیست چون خیلی از کاربران بطور رضایت بخشی عایق سنج ها را حتی بدون استفاده از خروجی محافظ مورد استفاده قرار می دهند. معمولاً عایق سنج ها با خروجی محافظ اندکی گران تر از مدل های با دو خروجی هستند. البته این خروجی محافظ، عملکرد اضافه ای را برای تشخیص مشکلات تجهیزات در اختیار کاربر قرار می دهد.  خروجی محافظ یک مدار شنت (موازی) بوده که نشت جریان سطح را در عمل اندازه گیری منحرف می کند. در صورتیکه مسیرهای نشت موازی وجود داشته باشد. اتصال محافظ این نشت ها را در اندازه گیری حذف کرده و قرائتی دقیق تر را در خصوص مقدار نشت در میان المان های باقی مانده ارائه می دهد.

به عنوان مثال، رطوبت و مناطق کثیف بر روی عایق یک مبدل باعث افزایش نشت سطحی بین اتصالات مثبت و منفی شده که این موضوع به نوبه خود باعث کاهش مقدار مقاومت نمایش داده شده می شود و احتمالاً یک برداشت نادرست مبنی بر اینکه عایق معیوب است یا نه را ایجاد می کند. اتصال خروجی محافظ به یک سیم لخت که دور عایق پیچیده شده است این جریان را قطع کرده و مقادیر اندازه گیری که غالباً بر اساس نشت در مسیر است را ارائه می دهد.

تعریف ارت سنج:

به کار بردن سیستم ارت برای هدایت رعد و برق، اضافه ولتاژ و جریان به زمین است و این ارتباط توسط الکترود زمین ایجاد می شود. برای اطمینان از این سیستم، استاندارهایی برای اندازه گیری وجود دارد. ارت سنج به منظور اندازه گیری مقاومت الکترود و خاک استفاده می شود.

تفاومت بین ارت سنج و میگر:

ارت سنج مقدار مقاومت زمین، که مقداری حدود چند اهم است را اندازه گیری می کند، در صورتی که میگر برای اندازه گیری مقاومت عایق کابل و همچنین مقاومت های در حدود مگا اهم استفاده می شود. به عبارتی دیگر، میگر جهت اندازه گیری مقاومت عایقی است در حالی که ارت سنج جهت اندازه گیری مقاومت الکترود و خاک در سیستم اتصال زمین بکار برده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× سلام چطور میتونم کمکتون کنم؟