تفاوت یو پی اس آنلاین و آفلاین

تفاوت بین UPS آنلاین و آفلاین

 

 

تفاوت یو پی اس آنلاین و آفلاین – کدام یک بهتر است ؟

قبل از لیست کردن تفاوت‌ بین یو پی اس آنلاین و آفلاین، مقاله یو پی اس چیست و انواع آن را مطالعه کنید

یو پی اس آنلاین چطور کار می‌کند ؟

یو پی­ اس آنلاین، به دلیل تبدیل پیوسته و بدون توقف ولتاژ متناوب (ac) به ولتاژ مستقیم (dc) برای شارژ باتری و تامین ولتاژ لینک dc و تبدیل ولتاژ dc به ولتاژ ac توسط اینورتر، در شرایط اضطراری بدون نیاز به کلیدزنی مکانیکی بار خروجی را تغذیه می‌کند، لذا هیچ گونه تأخیر کلیدزنی در تامین برق خروجی وجود ندارد (تأخیر صفر میلی ثانیه).

با قطع برق ورودی، یکسوکننده از مدار خارج شده و اینورتر با استفاده از باتری­ها­، بار را بدون قطعی تغذیه می‌کند. با وصل مجدد توان ورودی، یکسوکننده مجدداً وارد مدار شده و باتری­ها را شارژ می‌کند. در این ساختار به دلیل همزمانی شارژ باتری و تامین تغذیه­ dc ورودی اینورتر، معمولاً توان یکسوساز بیشتر از اینورتر و مصرف کننده است. این ویژگی باعث کاهش راندمان کلی دستگاه و افزایش تلفات و گرم شدن یو پی­ اس می‌شود. همچنین توان جذب شده توسط یکسوساز اغلب غیرخطی و هارمونیکی است و منجر به اشغال ظرفیت خطوط انتقال و تداخل الکترومغناطیسی در تاسیسات برق می‌شود. این مشکل در تمامی یو پی ­اس­ های آنلاین به کمک فیلترهای اکتیو و ادوات تصحیح ضریب توان (PFC) برای نیل به ضریب توان یک برطرف می‌شود.

تکنولوژی طراحی و ساخت یو پی ­اس آنلاین با تکنولوژی دیگر انواع یو پی اس ( یو پی­ اس آفلاین یا لاین اینتراکتیو ) متفاوت است.

تفاوت یو پی اس آنلاین و آفلاین--min

یو پی اس آفلاین چطور کار می‌کند ؟

یو پی‌ اس آفلاین بارهای خروجی را در شرایط عادی به طور مستقیم از طریق برق ورودی تغذیه کرده و اینورتر از مدار خارج است. هنگامی که ولتاژ ورودی از میزان استاندارد کمتر یا بیشتر شود (کمتر از ۱۴۵ ولت و بیشتر از ۲۸۰ ولت)، یو پی ­اس اینورتر خروجی را فعال کرده و بارهای خروجی از طریق باتری موجود در لینک dc تغذیه می‌شوند.

سپس با کلیدزنی مکانیکی بارهای خروجی را به خروجی اینورتر متصل می­‌کند. با توجه به شکل، زمان انتقال از شرایط شکل ۱ به ۲ می‌تواند تا ۲۵ میلی ثانیه بسته به زمان لازم برای تشخیص قطع برق و سرعت پردازنده یو پی ­اس به طول بینجامد.

راندمان بالا، اندازه کوچک، قیمت، حجم و وزن کم از مزایای اصلی این یو پی ­اس می‌باشد. با توجه به عدم حفاظت الکتریکی بارهای خروجی، عدم هماهنگی با دیزل ژنراتور و موتور برق و ولتاژ خروجی غیر سینوسی (مربعی) که برای تغذیه موتور و تجهیزات پزشکی نامناسب است و در عمل انواع دیگر یو پی ­اس انتخاب و نصب می‌شوند.

 

تفاوت یو پی اس آنلاین ، آفلاین

تفاوت یو پی اس آنلاین و آفلاین

 

UPS آنلاین UPS آفلاین
UPS ی که از طریق یکسوساز و اینورتر، توان را از خط AC اصلی به بار منتقل می‌کند. UPS ی که توان تغذیه‌ی AC اصلی را مستقیماً به بار عرضه می‌کند.
به صورت پیوسته از باتری جریان می‌کشد. تنها هنگامی از باتری جریان می‌کشد که خطایی در منبع تغذیه اصلی یا قطعی برق وجود داشته باشد.
نیازمند مدار شارژر بسیار بزرگ است، زیرا کل جریان بار را تحمل می‌کند. نیازمند مدار شارژر کوچک است، زیرا تنها باتری را شارژ می‌کند.
تغذیه‌ی ورودی و بار کاملاً ایزوله هستند. ایزولاسیونی بین تغذیه‌ی ورودی و بار وجود ندارد.
خروجی آن عملکرد بالایی دارد، زیرا از ولتاژ آنی و اعوجاج و آسیب آن در خروجی جلوگیری می‌کند. عملکرد آن با توجه به اعوجاج ولتاژ ورودی کاهش پیدا می‌کند؛ که مستقیماً به بار متصل است.
بین منابع سوئیچ وجود ندارد، بنابراین تأخیر زمانی وجود ندارد. از سوئیچ انتقال استاتیک برای سوئیچ بین منابع استفاده می‌کند و تأخیر زمانی آن ۵ms است.
تقریباً همیشه روشن می‌ماند. تنها به هنگام خطای تغذیه روشن می‌شود.
به دلیل وضعیت پیوسته روشن آن، ناکارآمد و غیرقابل اتکا است. بهینه‌تر و قابل اتکاتر است، زیرا بیشتر اکثراً خاموش می‌ماند.
نیازمند هیت سینک بزرگ است، زیرا دمای کاری بالاست. نیازمند هیت سینک کچک‌تر است، زیرا به دلیل اینکه اکثراً خاموش است، دمای کاری آن پایین است.
اجزای مورد استفاده باید بتوانند دمای بالا را تحمل کنند. نیازی به اجزایی که تحمل دمای بالا داشته باشند نیست.
نسبت به UPS آفلاین گران‌تر است. نسبت به UPS آنلاین ارزان‌تر است.
برای مدارهای الکترونیکی بسیار حساس استفاده می‌شود که نمی‌توانند هیچگونه خلائی را بین تغذیه‌ها تحمل کنند، مانند ICUهای داخل بیمارستان‌ها. UPS آفلاین برای تجهیزات الکترونیکی استفاده می‌شود که می‌توانند تأخیر ۵ms را تحمل کنند، مانند کامپیوتر و غیره

 

آیا UPS آنلاین بهتر است یا آفلاین؟ چه زمانی باید از آن استفاده کرد؟

تمام این قضایا به چند فاکتور مربوط می‌شود، مانند هزینه، مصرف، شرایط خاص و غیره. برای مثال.

زمانی که باید از UPS آنلاین استفاده کرد:

  • به هنگام کار با دستگاه‌های حساس و مهم، و تجهیزات با تغذیه‌ی پیوسته بدون عملیات سوئیچ.
  • وقتی که تغذیه‌ی اصلی به صورت مداوم یا در زمان‌های مشخصی از روز قطع شده و قطع بار انجام می‌شود.
  • وقتی هیچ نگرانی در مورد هزینه‌ی عملیات، نصب و نگهداری وجود ندارد؛ زیرا سیستم UPS آنلاین نسبت به سیستم UPS آفلاین هزینه‌برتر است، که علت آن قطعات بیشتر مورد استفاده برای تغذیه‌ی بدون وقفه است.
  • هنگامی که نیازمند عملیات همزمان دستگاه‌های متصل را برای مدت زمان طولانی می‌خواهید.

زمانی که باید از UPS آفلاین استفاده کرد:

  • وقتی هزینه یک فاکتور بسیار مهم و قابل توجه است.
  • وقتی که سوئیچ مسئله‌ی زیاد مهمی نیست؛ یعنی تغییر خودکار یا دستی یا سوئیچ انتقالی بین توان اصلی، ژنراتور پرتابل یا ژنراتور اورژانسی، خورشیدی یا باتری برایتان مهم نیست.

نتیجه‌گیری این نوشته که تفاوت‌های کلیدی بین UPSهای آنلاین و آفلاین را نشان می‌دهد، این است که UPS آنلاین دارای زمان تأخیر صفر بین سوئیچ بوده و گران‌تر است. ولی UPS آفلاین دارای تأخیر زمانی ۵ms بوده و ارزان هستند. بر اساس بهینگی، UPS آفلاین بسیار بهتر از UPS آنلاین بوده و باید برای اهداف خانگی مورد استفاده قرار گیرد. UPS آنلاین تنها باید برای تجهیزات الکترونیک حساس به کار رود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× سلام چطور میتونم کمکتون کنم؟