استابلایزر سه فاز چیست؟

استابلایزر سه فاز به وسیله ای گفته می شود که بتواند ولتاژ ۳۸۰ الی ۴۵۰ ولت را دریافت نموده و یک خروجی ۳۸۰ ولت ثابت بدون پرش در خروجی تویل دهد. استابلایزر ۱فاز ۳فاز stabilizer

ویژگی استابلایزر سه فاز

  • کنترل هر فاز به صورت مجزا
  • دارای  سه صفحه نمایش دیجیتال جهت نمایش ولتاژ خروجی و جریان مصرفی.
  • بتوان هر فاز استابلایزر را به صورت تکفاز استفاده کرد
  • قابلیت نویزگیری
  • دارای کلید bypass
  • دارای کلید تنظیم ولتاژ ورودی
  • قابلیت تنظیم ولتاژ خروجی تا ۴۰۰ ولت

همچنین استابلایزر سه فاز سروو موتوری دارای هسته مسی می باشد که باعث عملکرد صحیح و دقت بالا این دستگاه می شود. این استابلایزرها در هنگام تثبیت نوسان ولتاژ دارای شکل موج کاملا سینوسی در خروجی هستند.

کاربرد استابلایزر سه فاز

 

استابلایزر سه فاز سروو موتوری دلتا جهت محافظت از انواع دستگاه های CNC ، دستگاه های لیزر و پزشکی ، دستگاه های برش و دستگاه های بسته بندی و چاپ استفاده می شود.

نصب استابلایزر سه فاز 

برای نصب استابلایزرهای سه فاز ابتدا در دستگاه را باز نموده، از بخش پایین دستگاه که شامل یک ترمینال ورودی و سه ترمینال خروجی با همراه یک نول مشخص شده است ، ورودی برق ساختمان را به استابلایزر وارد نموده و خروجی ها را از استابلایزر به دستگاهی که قرار است نوسان ولتاژ آن تثبیت شود وارد می کنیم. پیشنهاد ما به شما این است که دقت کنید که در زمان نصب، وجود یک نصاب استابلایزر که با دانش کافی از نصب دستگاه برخوردار باشد از موارد مهم است.

تفاوت استابلایزر رله ای ترانسی و استابلایزر سروو موتوری

 

 

۱-عملکرد استابلایزر ترانسی یا استابلایزر رله ای

در روش نخست، یک اتو ترانسفورماتور یا ترانس با چند خروجی سیم پیچ که هر یک از آنها به رله ای متصل می باشد، به وسیله یک مدار، ولتاژ ورودی را اندازه گیری نموده و با توجه به ولتاژ ورودی ، مشخص میکند که کدامیک از رله ها ولتاژ خروجی را تعیین نماید که در بهترین حالت فاصله ولتاژ بین آنها نمی تواند کمتر از (۱۰) ولت باشد. ساختار قدیمی این دستگاه ها به روش پله-پله ، نمی‌تواند ولتاژ بار را در مقدار ویژه‌ای تثبیت کند. بلکه همواره آن را در بازه معینی نگاه می‌دارد. از دید متخصصان الکترونیک به کار بردن واژه “استابلایزر” یا “استابیلایزر” برای چنین ابزاری که ولتاژ خروجی آن روی یک عدد تثبیت نشده است، نادرست بوده و “ترانس اتوماتیک رله‌ای” برای نام گذاری آن بهتر است.

۲-عملکرد استابلایزر سروو موتوری

ساختار جدید استابلایزر ها که به آنها استابلایزر سروو موتوری گفته می شود ، که برای جبران نوسان ولتاژ به کار می‌رود، از ترانسفورماتوری که سیم پیچی آن بر روی هسته‌های حلقوی انجام شده استفاده می گردد . بر اساس تغییر تعداد دور سیم پیچ بر روی هسته های حلقوی ، توسط یک جاروبک زغالی که به خروجی متصل است به کمک یک سروو موتور که از میکرو پروسسور هوشمند فرمان می گیرد روی هسته مسی لغزیده و با جابه‌جایی آن ولتاژ خروجی تنظیم می گردد.از آنجا که با جابه‌جایی‌های اندک جاروبک، می‌توان نوسانات کوچک ولتاژ را نیز جبران نمود، این استابلایزرها ( استابلایزر های سروو موتوری ) می توانند ولتاژ خروجی را با سرعت و با دقت بسیار بالا تثبیت نمایند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.