سیم افشان شیر کوه یزد

کابل های افشان (NYMHY)

سیمهایی را که شکل رسانا یا هادی آنها رشته ای بوده و انعطاف پذیر هستند، با نام سیم افشان معرفی و شناخته می شوند. تعداد تارهای این سیمها مطابق استانداردهای مرجع و بسته به سایز هادی خواهد بود.

تقسیم بندی سیم ها:
۱-سیم مفتولی یا سیم تک لا
۲-سیم افشان
۳-سیم نیمه افشان

نام گذاری سیم ها:

برای نام گذاری سیم ها ها و کابل ها به مولفه هایی همچون نوع عایق ,جنس هادی,شکل هادی و … حروفی نسبت داده اند که از کنار هم قرار گرفتن این حروف دقیقاَ می توان به نوع سیم و کابل و مورد مصرف آن پی ببریم.

این حروف عباتند از:

 • N:نشان دهنده سیم مسی نرم شده یا به عبارتی سیمی که طبق استاندارد VDE آلمان ساخته شده است.
 • Y : عایق P.V.C دور هر رشته است.
 • S و Z :علامت سیم های مخصوص
 • F: علامت سیم های نرم
 • A :برای سیم کشی داخل لوله ها
 • M به مفهوم سیم های مقاوم در مقابل رطوبت است.

 

چگونه سیم افشان را از ظاهرش بشناسیم ؟

سیم افشان از تعداد بسیار زیادی رشته های نازک مسی انعطاف پذیر(هادی مسی نرم شده)تشکیل شده است. در این سیم به دلیل پیچش تارها طول کل سیم بیشتر است پس مقاومت الکتریکی آنها در واحد طول نیز بیشتر خواهد بود.سیم هایافشان در رشته ها و قطر های مختلف در بازار موجود می باشد جالب است بدانید که این سیم ها به دلیل این که از تعداد زیادی سیم مسی نازک به هم تابیده تشکیل شده اند نرم بوده و دارای قابلیت انعطاف بسیار بالایی می باشند به همین دلیل از آن ها در سیم کشی ساختمان استفاده می شود سیم های افشان با نشان اختصاری NYAF در بازار شناخته می شوند. عمده مصرف این سیم ها در صنعت ساختمان، جهت برق رسانی به سیستم های روشنایی و پریزها می باشد.

ویژگی های سیم افشان

نکات مهمی که باید برای خرید سیم افشان مورد توجه و تاکید قرار داد عبارتند از:

۱ـ ولتاژ اسمی این سیم ها

۲ـ میزان ضخامت

ضخامت این سیم ها باید در بازه‌ی ۰.۷ میلی متر تا ۲.۸ میلی متر باشد.

۳ـ نوشته های روی سیم

هر گونه نوشته ای بر روی این سیم ها بایستی حتماً بر طبق استانداردهای آن به فواصل کمتر از ۲۷۵ میلی متر برسد.

همچنین این نوشته ها نباید به راحتی از روی سطح سیم پاک یا محو بشوند.

۴ـ میزان مقاومت هادی

حداکثر مقدار مقاومت هادی سیم افشان بایستی برابر با ۱۳.۳ اهم بر کیلومتر بوده و اگر بیش از این میزان باشد، نشان دهنده‌ی این هست که شرکت سازنده ی آن سیم در قطر سیم و یا تعداد رشته‌های درون سیم مرتکب خطا و اشتباه شده .

۵ـ قطر مفتول هادی

قطر سیم فتول درون سیم افشان متناسب با اندازه‌ی قطر سیم تفاوت میکنه اما برای مثال برای سیم افشان ۱.۵، اون اندازه باید ۰.۲۵ میلی متر باشه.

۶ـ مقاومت روکش سیم

میزان مقاومت عایق یا روکش سیم هم متناسب با دما میتونه فرق کنه که برای دمای حدود ۷۰ درجه سانتی گراد ، حداقل مقدار مناسب ۰.۰۱ مگا اهم در نظر گرفته شده.

 

سیم افشان شیر کوه یزد

سیم و کابل شیرکوه یا همان سیم افشان در واقع سیم های به هم پیچیده هستند که به این دلیل پیچیدگی طول سیم بیشتر می شود. همچنین به دلیل پیچیدگی این سیم ها مقاومت الکتریکی آن نیز بیشتر خواهد شد.

 

سیم افشان (NYAF) این نوع سیم یکی از پر فروش ترین انواع سیم و کابل ها می باشد. زیرا این نوع سیم ها انعطاف پذیری زیادی دارد.

کیفیت سیم و کابل یکی از مهم ترین ها موارد در صنعت سیم و کابل می باشد . از آنجایی که سیم و کابل در صنعت و ساختمان به کار می رود کیفیت  آن بسیار مهم است.  کوچکترین غفلت در به کارگیری کیفیت پاییناین سیم ها باعث خسارت به مصرف کننده می باشد.

ویژگی فنی این سیم افشان:

  نوع سیم و کابل : سیم افشان
  وزن  سیم افشان  حدودا : ۲۱ (Kg)
   سطح مقطع هادی : سطح مقطع این محصول حدودا ۱.۵ میلی متر مربع است.
   متراژ حلقه : متراژ این حلقه سیم حدودا ۱۰۰ متر می باشد.
  ضخامت عایق : ضخامت این سیم حدودا ۰.۷ میلی متر است.
   ولتاژ نامی: این محصول حدودا ۷۵۰/۴۵۰ ولت است.
  جنس عایق این سیم افشان PVC  می باشد.
  حداکثر جریان تقریبی در مسافت ۱۰ متر: ۲۷ آمپر است.
   مقاومت الکتریکی این سیم و کابل ۱۳.۳ اهم می باشد.
  این محصول دارای  استاندارد شرکت توزیع است. نوع حفاظت این سیم افشان بدون شیلد و فویل است.

توضیحاتی درباره شرکت سیم و کابل شیرکوه یزد

سیم و کابل شیرکوه یزد در سال ۱۳۷۹ فعالیت خود را در زمینی به مساحت ۲۴۵۰۰ متر مربع واقع در شهرک صنعتی یزد آغاز نموده است. سیم و کابل شیرکوه با به کار گیری ماشین آلات و تکنولوژی روز دنیا و بروز رسانی و نوسازی آنها تا به امروز در سایه دانش متخصصین با تجربه و نیرو های آزموده و استفاده از مرغوب ترین مواد اولیه با پشتوانه رعایت استانداردهای ملی و بین المللی هدف خود را تحقق شعار (کیفیت حق مشتری است) قرار داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.